Czy wysokie pozycje w wyszukiwarkach pomagają budować wizerunek?

SEO PRZgodnie z definicją, SEO PR to połączenie internetowego public relations z SEO (search engine optimization – działania zmierzające do osiągnięcia przez daną witrynę jak najwyższej pozycji w wyszukiwarkach). SEO PR polega na specyficznym konstruowaniu materiałów PR – tak, aby były one nasycone odpowiednimi słowami kluczowymi i w efekcie osiągały wysokie pozycje w wyszukiwarkach.

Czym różni się SEO PR od pozycjonowania? W pozycjonowaniu, na wybrane frazy pozycjonujemy stronę firmową, a celem jest zwiększenie ruchu na stronie.  Z kolei SEO PR promuje firmę, pozycjonując wszelkiego typu materiały prasowe, a naszym celem jest to by wyniki wyszukiwania związane z daną firmą, budowały jej pozytywny wizerunek w sieci oraz poszerzały wiedzę i świadomość użytkowników internetu na jej temat.

W dzisiejszych czasach lekceważenie wyszukiwarek  to lekceważenie potencjalnych klientów. 4 na 5 polskich internautów poszukuje informacji w internecie wpisując słowa i frazy do wyszukiwarki Google.  Dlatego, jeśli świadczymy usługi jako wyspecjalizowana agencja, taka jak Afterweb lub specjalista ds. komunikacji, powinniśmy znać techniki pozwalające na zwiększenie widoczności naszego klienta/zleceniodawcy w sieci pod kątem celów SEO PR. Jednocześnie, wszelkie działania SEO PR powinny być spójne z przyjętą strategią PR. Inaczej ich prowadzenie nie ma większego sensu. Sam proces dochodzenia do celów SEO PR powinien zostać podzielony na kilka etapów.

I etap – analiza sytuacji wyjściowej

Sprawdzamy organiczne wyniki wyszukiwania na frazy związane z działalnością firmy. Aby zbudować listę fraz kluczowych dla danej firmy powinniśmy wiedzieć jakie pytania są najczęściej zadawane  w odniesieniu do branży, w której działa nasz klient. Jeśli zatem naszym zleceniodawcą jest indyjska restauracja w Krakowie, możemy spodziewać się zapytań w rodzaju „restauracja Kraków”, ale też fraz związanych z przepisami na konkretne potrawy.

II etap – wybór fraz

Przygotowujemy listę fraz, z których potencjalnie może korzystać nasza grupa docelowa.  Jeśli naszym klientem jest  sklep z akcesoriami samochodowymi, a nasza strategia zakłada budowanie wizerunku eksperta w dziedzinie motoryzacji, szukamy najczęściej zadawanych pytań na forach motoryzacyjnych, itp. i na ich podstawie tworzymy listę fraz kluczowych. Tworząc teksty PR-owe, zamieszczamy w nich odpowiedzi na te pytania, a jednocześnie udzielamy użytkownikom wskazówek gdzie ów problem mogą rozwiązać.

Bierzemy też pod uwagę frazy związane z nazwą naszego klienta. Mogą to być zatem  frazy takie jak:  nazwa firmy opinie;  nazwa firmy portfolio, czy też nazwa firmy klienci. 

III etap – pisanie tekstów

Materiał PR-owy powinien zawierać wyselekcjonowane wcześniej frazy kluczowe. Jeśli serwis internetowy, w którym będzie publikowany tekst nam to umożliwi, frazy powinny zostać podlinkowane do strony www klienta. Jedna, a najlepiej dwie najważniejsze frazy powinny znaleźć się w tytule tekstu.

W działaniach wizerunkowych, prowadzonych w wyszukiwarkach, dużą wartość mają również linki sponsorowane. Obecność w płatnych wynikach wyszukiwania pomaga utrwalać świadomość  marki i promować nowe produkty czy usługi.  Linki sponsorowane mają tę przewagę nad pozycjonowaniem, że widoczność w pierwszej dziesiątce jest niemal natychmiastowa, choć oczywiście trzeba za to zapłacić.

Odpowiadając  zatem na pytanie postawionego w podtytule –  SEO PR pomaga budować wizerunek i  jest narzędziem, które, choć jeszcze  stosunkowo mało popularne, dobrze wykorzystane, może kazać się bardzo skuteczne w realizacji założonych celów wizerunkowych.

Stosując pozycjonowanie stron wraz z SEO PR zwiększymy szanse na sukces oraz zadbamy o wizerunek w sieci i wzmocnimy pozycjonowanie na wybrane frazy. W połączeniu są to bardzo skuteczne narzędzia do promocji naszego brandu.