28 % przedsiębiorstw z amerykańskiej listy Fortune 500 prowadzi bloga firmowego  – wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Massachusetts . To o 5 % więcej niż w 2011 i 75 % więcej niż w 2008. W TOP 5 przedsiębiorstw z tej listy, są dwa (Exxon i Wal-Mart), które prowadzą blogi, pozostałe 3 (Chevron, ConocoPhillips i  Berkshire Hathaway) – tego nie robią.

Czy warto pisać bloga? Ile polskich firm prowadzi bloga? Trudno o dokładne dane na ten temat – katalog blogów firmowych prowadzony przez Dominika Kaznowskiego wymienia 597 blogów (dane dotyczą 2011 r).  To niewiele, biorąc pod uwagę, że zgodnie z danymi GUS, w 2011r. w Polsce było zarejestrowanych 3,9 mln firm. Najwyraźniej nie wszystkie polskie przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, że blogi mogą im przynieść wiele pożytku. Jakiego? Nim przejdziemy do szczegółów, wspomnijmy o dwóch  zasadniczych korzyściach: blogi  pozwalają poszerzyć grono potencjalnych odbiorców naszych produktów i usług, a ponadto podwyższają pozycję naszej firmowej witryny w wyszukiwarkach.

Firmy, które już blogują, są, w większości przypadków, zadowolone z efektów. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w styczniu 2012 r. przez Center for Marketing Research, 92 % firm, twierdzi, że blogowanie ma pozytywny wpływ na ich biznes (dane z 2011 r.).  Z kolei wyniki ankiety zorganizowanej przez BlogHer mówią, że 2/3 respondentów ufa informacjom i poradom umieszczonym na blogach.

Na czym zatem polega główna wartość blogów? Na tworzeniu wartościowych treści, które są indeksowane przez wyszukiwarki i uznawane przez czytelników za pożądane i pożyteczne. Poniżej wypisaliśmy główne korzyści wynikające z prowadzenia bloga firmowego:

1. Blog pomaga budować dobrą reputację firmy.

Blog pomaga kształtować pozytywną reputację marki, produktu i firmy. Informacje zawarte na blogu budują wiarygodność i klasę przedsiębiorstwa. Pomagają kształtować autorytet i wyróżnić się w całej masie innych, podobnych do naszego, przedsiębiorstw. Pozwalają nam pochwalić się wiedzą i kompetencją.

2. Promuje markę i produkt.

Dzięki blogom, informacje o firmie i jej produktach/usługach roznoszą się po świecie.  Jeśli wpisami na blogu,  firma zbuduje zainteresowanie i zaufanie odbiorców, będą oni korzystniej odbierać naszą blogową twórczość i nie będzie im przeszkadzać, że blog służy nam do działań autopromocyjnych.  W konsekwencji, firmie będzie łatwiej wprowadzać na rynek nowe produkty i usługi , zbierać opinie i łatwiej je sprzedawać.

3. Poprawia widoczność strony w sieci.

Tworzenie wartościowych dla naszej grupy docelowej artykułów może zwiększyć ruch na naszej stronie internetowej. Czytelnicy zaczną udostępniać  i polecać treści z naszego bloga. To z kolei zwiększy liczbę linków do naszej witryny, co poprawi jej pozycję rankingową  w wyszukiwarkach.

4. Informuje otoczenie o wartościach, w które wierzy firma.

Prawie każdy biznes ma (a przynajmniej powinien mieć) misję. Firmy definiują wartości, za którymi chcą podążać.  W większości przypadków, te fundamentalne założenia są jednak komunikowane w sposób mętny i niejasny, a w praktyce często okazuje się, że firmy działają wbrew głoszonym przez siebie zasadom.

Blog daje szansę na ukształtowanie biznesowej osobowości , zakomunikowanie otoczeniu w jakie wartości wierzy nasza firma.

5. Edukuje i informuje.

Blogi pomagają edukować  opinię publiczną na temat tego co robimy, jaki wpływ nasz biznes wywiera na lokalne społeczności i docelowe rynki. Blog to sposób by zdobyć większe uznanie dla wszystkich aktywności jakie prowadzimy w związku z naszym biznesem, w tym działań z zakresu CSR czy sponsoringu.

6. Integruje naszych klientów.

Blogi pomagają tworzyć społeczności. Nasi klienci – ludzie o zbliżonych poglądach i preferencjach, gromadzą się wokół naszych produktów i usług, a potem przekazują informacje o nas  innym.  W ten sposób do społeczności przyłączają się kolejne osoby.

7. Pomaga prowadzić efektywną komunikację.

Blogi pomagają nam komunikować się z naszymi klientami, udziałowcami, sojusznikami i innymi ważnymi grupami z otoczenia naszej organizacji.

Stworzenie i prowadzenie firmowego bloga może wymagać sporego nakładu pracy. Aby dobrze prowadzić bloga, nie powinniśmy patrzeć na świat tylko przez pryzmat naszych produktów i usług (jakkolwiek dobre, naszym zdaniem, by nie były), ale skoncentrować się na tym jak tworzyć treść, która będzie atrakcyjna dla naszych użytkowników.