8 porad o tym jak profesjonalnie prowadzić działania na Facebooku bez dużego budżetu.

Z 845 milionami użytkowników, Facebook stał się ważnym narzędziem komunikacyjnym dla marek.

Poniżej kilka słów o tym co zrobić by wzmocnić  wizerunek Twojej firmy na Facebooku i w innych serwisach społecznościowych – narzędzia, z których warto skorzystać. Z  wielu opisanych rozwiązań korzystają już największe marki, dlaczego nie miałyby po nie sięgnąć również małe i średnie firmy?  Skoncentrowaliśmy się na tym co niedrogie lub darmowe.

1.  Sprawdź dostępność Vanity URL – przyjaznej nazwy Twojej strony.

Zanim założysz stronę na Facebooku sprawdź czy dostępna jest  interesująca Cię nazwa użytkownika. Chodzi o to by Twój adres na Facebooku był prosty i łatwy do zapisania. Najlepiej, aby miał on postać: www.facebook.com/NazwaTwojejFirmy

Sprawdź dostępność nazwy użytkownika przy pomocy Name Vine

Narzędzia takie jak Name Vine w ułamku sekundy sprawdzą czy pożądany przez Ciebie adres jest dostępny – nie tylko na Facebooku, ale również na Twitterze i w innych sieciach społecznościowych.

 

2. Użyj zewnętrznej platformy do dystrybuowania treści. 

Jeśli chcesz być obecny w kilku portalach społecznościowych, przeklejanie tych samych treści w każdym serwisie, pożre mnóstwo Twojego czasu. Możesz skorzystać z narzędzi takich jak HootSuite, dzięki któremu post napiszesz tylko raz, a potem opublikujesz go jednocześnie w kilku miejscach – na Facebooku, Twitterze czy Google Plus.

 

3. Skorzystaj z platform oferujących darmowe aplikacje. 

Budżety małych i średnich firm na działania w social media są nieporównywalnie mniejsze od tych,  którymi dysponują globalne marki.  Największe firmy mogą sobie pozwolić na tworzenie i  instalowanie na Facebooku zaawansowanych aplikacji i prowadzenie angażujących użytkowników promocji.  Mimo to, duży budżet wcale nie jest potrzebny do tego by Twoją stronę na Facebooku wzbogacić o podstawowe aplikacje i zakładki.  Kosztują niewiele lub nic, a korzyści wizerunkowe, które przynoszą – trudno przecenić.

W sieci znajdziecie kilkanaście witryn, udostępniających gotowe aplikacje na Facebooka. Są to choćby North Social czy Involver, a w Polsce choćby Megafoni czy FanPoint.  Większość tych platform działa w modelu Freemium, czyli wybrane aplikacje oferuje w wersjach podstawowych za darmo.  Jeśli wielkość budżetu na działania w social media jest przedmiotem Twojej szczególnej troski, tego typu „gotowce” wydają się optymalnym rozwiązaniem.

4. Wykorzystaj wtyczki społecznościowe. 

Jednym z najsłabiej wykorzystywanych przez małe firmy narzędzi są wtyczki społecznościowe Faceboka. Możemy je wykorzystywać na zewnętrznych stronach www.  Badania przeprowadzone niedawno przez Gigya pokazały, że użytkownicy zalogowani przez Facebook Connect, spędzają na danej witrynie 50% więcej czasu niż użykownicy niezalogowani, a do tego generują dwa razy więcej odsłon.

Aplikacja na Facebooka przygotowana przez Volkswagena

Wtyczki społecznościowe mogą być wykorzystywane nie tylko na zewnętrznych stronach www, ale również w aplikacjach instalowanych na Facebooku, co pozwala na zwiększenie zaangażowania użytkowników, a także pozwala na przekierowanie ruchu z tablicy do aplikacji.  Powyżej przykład – aplikacja na FanPage’u Volkswagena umożliwia nie tylko oglądanie najnowszych reklam koncernu, ale również komentowanie. Dzięki temu, że komentarze pojawiają się jednocześnie na tablicy użytkownika, więcej osób odwiedza stronę aplikacji.

5. Sprawdź co i kiedy powinieneś pisać na tablicy.

Sprawdź jakie posty najbardziej angażują Twoich użytkowników i kiedy powinieneś je zamieszczać. Możesz w tym celu wykorzystać narzędzia takie jak Edgerank Checker.

Edgerank Checker pozwoli zaoszczędzić Twój czas, a przy okazji dowiedzieć się:

– w jakich dniach tygodnia powinieneś zamieszczać posty

– jakie słowa kluczowe budują największe zaangażowanie

– jaka treść (zdjęcia, filmy) jest najlepsza dla Twoich użytkowników?

– jak często powinieneś aktualizować status?

6. Wykorzystaj statystyki Facebooka

Przeanalizuj statystyki Facebooka i sprawdź, które posty wywołały największą interakcję, co napędza Twoje like’i. Wyciągnij wnioski.

7. Kup reklamę na Facebooku.

Kupno social ads jest efektywnym kosztowo sposobem na zwiększenie widoczności Twojej marki na Facebooku. Większość osób nie zdaje sobie sprawy jak łatwy w obsłudze jest system reklamowy Facebooka i jakie korzyści przynosi. Nawet niewielki budżet w wysokości 150-200 zł miesięcznie potrafi przynieść pozytywne efekty.

Dzięki social ads więcej użytkowników polubi Twoją stronę, a nawet jeśli nie polubi to dowie się o istnieniu Twojej marki.