Instagram – od czasu kupienia przez Facebooka wiosną 2012 r. liczba użytkowników tej aplikacji do robienia zdjęć (od listopada 2012 dostępnej też w wersji webowej) zaczęła gwałtownie rosnąć. W Polsce skokowy wzrost popularności nastąpił na początku 2013 roku. W efekcie, w maju Instagram miał w naszym kraju 1,18 mln użytkowników, natomiast liczbę korzystających z aplikacji na smartfony szacuje się na ok. pół miliona. Wśród użytkowników przeważają osoby młode, z dużych miast, intensywnie korzystające z internetu i telefonów komórkowych.
Czy razem z tym wzrostem, będzie rosła popularność Instagramu jako kanału komunikacji wśród specjalistów social media? Czy warto wykorzystywać tę platformę do działań promocyjnych? Jak należy prowadzić komunikację i jakie marki powinny być obecne na Instagramie?
W skali globalnej najpopularniejsze marki i produkty na Instagramie to Coca Cola i iPhone. Wielkie zagraniczne brandy związane z globalnym stylem życia. To mówi wiele o użytkownikach Instagramu. Aspirują do międzynarodowego stylu życia. Porozumiewają się językiem międzynarodowych tagów, odnoszących się do „ślicznego” wizerunku (love and swag).
Instagram jest narzędziem służącym do opowiadania historii przez zdjęcia. Wiadomo, że ten rodzaj komunikacji mogą prowadzić tylko wybrane marki. Brand odzieżowy lub kosmetyczny swobodnie odnajdzie się w takim sposobie porozumiewania się z otoczeniem. Ale dla firmy świadczącej usługi finansowe, hipsterskie zdjęcia na pewno nie będą najlepszym środkiem przekazu.
Jeśli już uczynimy komunikację na Instagramie elementem naszej strategii, musimy zdecydować jak naszą historię powinniśmy opowiadać. Co możemy robić na Instagramie? Jakie narzędzia mamy do dyspozycji?
Możemy tworzyć profile i wymieniać się zdjęciami z użytkownikami. Zdjęcia mogą mieć nałożone filtry, które sprawią, że nasza fotka będzie przypominać np. starą fotografię lub nabierze charakterystycznych barw przypominających zachód słońca. Niedawno Instagram wprowadził możliwość zamieszczenia 15 sekundowych filmów. Zarówno zdjęcia jak i filmy mogą być komentowane.
Istotnym narzędziem są hashtagi, którymi oznaczane są zdjęcia. Jak je wykorzystać? Znajdujemy jakiś niszowy hashtag istotny dla naszej marki/produktu. Przyjmijmy – dla potrzeb tego tekstu – że ten tag to będzie #electropop. Następnie wyszukujemy użytkowników, którzy posługiwali się tym tagiem i zaczynamy ich śledzić. Niektórzy amerykańscy specjaliści zachęcają, aby dodawać w ten sposób nawet 30 użytkowników dziennie. Ważne jest, aby byli to aktywni, zaangażowani użytkownicy, ponieważ wtedy mamy większą szansę, że w ramach rewanżu zaczną śledzić nasz profil. Im więcej będziemy mieć followersów, tym bardziej nasz profil będzie postrzegany jako wiarygodny, tym większą mamy szansę na zbudowanie autorytetu w społeczności. Nasi followersi będą widzieć co wrzucamy i co komunikujemy na Instagramie. Możemy to wykorzystać w działaniach wizerunkowych, ale też prosprzedażowych. Przykładowo: użytkowników, którzy posługiwali się hashtagiem #electropop możemy poinformować o specjalnej zniżce na nową płytę electropopowego wykonawcy.
Kolejnym narzędziem są konkursy. Oczywiście liczba ich uczestników nie może być porównywalna z liczbami osiąganymi w konkursach na Facebooku, ale – jak wspominałem – Instagram to specyficzny typ użytkowników, to bardziej „światowa” grupa, więc przy dobrze poprowadzonym konkursie, szansa na zbudowanie zaangażowania może być spora. Najprostszy konkurs wygląda tak: użytkownicy oznaczają zdjęcia odpowiednim hashtagiem, a my wybieramy najlepsze zdjęcie spośród tych otagowanych. Jeden z najbardziej znanych case’ów to Liptagram, czyli instagramowy konkurs, przeprowadzony przez Lipton. Konkurs prowadzony był w 11 krajach i 7 językach, trwał 4 tygodnie. Każdy tydzień miał swój temat przewodni, a zadaniem użytkowników było zaprezentowanie najciekawszego zdjęcia związanego z danym tematem i podzielenie się nim dodatkowo również na Facebooku (w ten sposób zwiększano zasięg i kolejne osoby dowiadywały się o konkursie). Każdego tygodnia wybierano 3 zwycięzców, a później z grupy 12 finalistów dodatkowo laureata głównej nagrody, którą była wycieczka do Kenii.
By lepiej przedstawić specyfikę działań na Instagramie, prezentujemy kilka praktycznych porad dotyczących tego jak jego potencjał mogą wykorzystać małe firmy. Porady przygotował serwis Smart Insights i dotyczą one prowadzenia działań komunikacyjnych przez restaurację.
1. Pokaż swoją restaurację z różnych stron.
Większość restauracji koncentruje się na prezentowaniu wyłącznie swoich dań i drinków. To też jest potrzebne, ale nie zapominajcie, że Instagram jest naturalnym środowiskiem dla zdjęć zrobionych na zapleczu czy prezentujących Waszych gości (nie zapominajcie zapytać ich o zgodę na zrobienie zdjęć). Dzięki takim zdjęciom, zbudujecie wokół Waszego miejsca prywatną, intymną atmosferę.
2. Otaguj zdjęcia.
Zamieść hashtagi, które ułatwią użytkownikom odnalezienie wrzuconych przez Ciebie zdjęć. Konieczne umieść hashtag opisujący lokalizację Twojej restauracji, np. #Krakow. Dzięki temu ktoś kto planuje przyjazd do Krakowa i właśnie przeszukuje Instagram być może trafi właśnie do Ciebie.
3. Unikaj nakładania filtrów na zdjęcia prezentujące potrawy.
Jeśli jest dumny z dań, które przygotowuje Twój kucharz, pokaż je takimi jakie są w rzeczywistości. Nie upiększaj zdjęć dodatkowymi filtrami. Sztuczne dodatki do jedzenia definitywnie wychodzą z mody.
4. Zadaj pytanie.
Zwiększ zaangażowanie i sprowokuj użytkowników do komentarzy zadając im pytania przy okazji publikacji zdjęć. Większa liczba komentarzy to lepsza widoczność Twoich fotek.
5. Podziel się zdjęciami z Instagramu w innych sieciach społecznościowych.
Zwiększ zasięg Twojego zdjęcia publikując je w innych serwisach społecznościowych. Instagram daje możliwość udostępniania zdjęć w takich miejscach jak Facebook, Twitter, Tumblr, Flickr czy Foursquare.
6. Opowiedz historię.
Opowiedz użytkownikom historię i zachęć ich w ten sposób by śledzili Twój profil. Przykładowo – robisz w restauracji remont – wrzucaj zdjęcia prezentujące postęp w pracach.
7. Zachęć użytkowników do wrzucania własnych zdjęć.
Twoi klienci zrobią Ci znakomite publicity jeśli będą wrzucać na Instagram zdjęcia dań, które zamówili w Twojej restauracji, a jeszcze lepiej – jeśli dodatkowo oznaczą je hashtagiem z nazwą Twojego lokalu.
8. Umieść tekst na zdjęciach.
Skorzystaj z jednej z aplikacji oferujących możliwość umieszczenia tekstu bezpośrednio na zdjęciach, czyli twórz coś w rodzaju internetowych memów. Możesz na przykład sfotografować jedno z dań Twojego menu, a na zdjęciu umieścić jego nazwę. Możesz też dodać tekst zachęcający użytkowników do działania („wpadnij do nas i wypróbuj”) lub komentowania („kto ma ochotę na nasze polędwiczki?”).
9. Taguj innych użytkowników.
Podobnie jak na Twitterze, możesz używać tagu @ i oznaczać nim innych użytkowników na swoich zdjęciach i w komentarzach. Inny użytkownik zostanie powiadomiony, że o nim wspomniałeś.
10. Zorganizuj konkurs.
Najprostszy pomysł na konkurs zorganizowany przez restaurację mógłby polegać na tym, że użytkownicy wrzucają zdjęcia potraw zrobione w Twojej restauracji, a Ty co miesiąc wybierasz najlepsze i nagradzasz autora darmową kolacją.
Przy okazji takiego konkursu, zyskasz też ciekawy content, który będziesz mógł udostępniać w innych serwisach, np. na Facebooku i Pintereście.