Wiele firm decydując się na obecność na Facebooku i w innych mediach społecznościowych popełnia błędy, które mogą wyrządzić poważne szkody ich reputacji. Oto cztery najważniejsze.
1. Publikowanie postów wyłącznie na temat produktów lub usług.
Publikowanie takich postów intuicyjnie może wydać się nam najprostszym pomysłem na komunikację: piszemy o tym co robimy, co oferujemy. To prawda – powinniśmy o tym informować, nie możemy jednak przepełnić naszego walla wyłącznie takimi treściami. Przykładowo, jeśli reprezentujemy firmę wytwarzającą gadżety reklamowe, nie możemy raz za razem pisać o zaletach naszych reklamowych długopisów. Pamiętajmy, że nasi odbiorcy to nie tylko klienci, ale też (a właściwie przede wszystkim) ludzie, postarajmy się więc wejść z nimi w interakcję. Wsłuchajmy się w to o czym piszą, co ich interesuje i zamieszczajmy takie posty, które mogą być dla nich interesujące. Aktywna, budująca zaangażowanie platforma społecznościowa będzie bardziej efektywna w budowaniu tożsamości marki niż miejsce w sieci, w których będziemy tylko bombardować użytkowników nudnymi informacjami o produktach, nie sprawdzając czy budują one zaangażowanie.
2. Brak spójności między strategią social mediową, a strategią komunikacyjną marki.
W Stanach Zjednoczonych tylko 16 % ankietowanych organizacji przyznaje, że ich działania w serwisach społecznościowych są w pełni zintegrowane ze strategią marketingową. Dość zatrważające te statystyki jeśli weźmiemy pod uwagę, że z serwisów społecznościowych korzysta obecnie na świecie 62 % dorosłej populacji. Jak takie badania wypadłyby w Polsce? Zapewne wyniki nie byłyby lepsze.
Dlaczego tak ważne jest zintegrowanie strategii social mediowej z całą strategią marketingową? Przede wszystkim działania, które prowadzimy online i offline muszą być komplementarne. Marketing w społecznościach powinien być jednym z elementów promocji, a nie odrębnym bytem. Zestawem przypadkowych działań i przypadkowych wpisów w stylu znów mamy piąteczek.
3. Brak strategii.
Strategia to bezwzględnie kluczowa sprawa – firmy muszą być świadome co chcą osiągnąć poprzez działania w social media. Jeśli nie mamy jasno zdefiniowanej strategii, nie mamy najczęściej również sformułowanej misji i wizji, ustalonego celu działań ani określonej grupy docelowej. Wtedy nasza aktywność jest czysto przypadkowa. Strategia pozwoli nam określić cele komunikacyjne, wybrać odpowiednie dla ich osiągnięcia serwisy społecznościowe. Strategia wskaże nam jak powinniśmy prowadzić komunikację, co zrobić by nasze działania doprowadziły do zwiększenia świadomości marki czy zwiększenia konwersji.
4. Przemieszanie tego co piszemy zawodowo z tym co piszemy prywatnie.
To cenne jeśli na firmowym profilu nie komunikujemy się bezdusznym, korporacyjnym językiem. Z drugiej strony, nie powinniśmy być zbytnio wylewni. Naszych potencjalnych klientów nie interesuje, że mamy dziś kaca, albo jakie mamy plany na weekend. Dobrym sposobem by nadać naszemu firmowi profilowi nieco prywatnego charakteru, ale w dobrym guście, jest np. zamieszczanie wpisów pisanych z perspektywy pracownika firmy. Jeśli będziemy umieli przyjąć taki punkt widzenia, będziemy potrafili w ciekawy sposób przedstawić nasze zainteresowania i preferencje, możemy „kupić” klienta tak, że poczuje osobistą więź z naszą marką. Cała sztuka polega na tym by nie przekroczyć pewnej granicy.Jak widać, prowadzenie komunikacji w social media wcale nie jest takie proste i łatwo jest popełnić błędy. Sprawdźcie czy nie popełniacie któregoś z powyższych uchybień i – jeśli tak jest – jak najszybciej je naprawcie. Zanim błędy w social media popsują Wam plany marketingowe.
Fot. Ed Yourdon / Foter.com / CC BY-SA