Video w social media. Jak tworzyć video, które sprzedaje?

Treści video w social media zyskują na znaczeniu. Fakt, iż w strumieniach aktualności popularnych serwisów społecznościowych znajdujemy coraz więcej filmów nie jest przypadkiem. Prognozy Cisco wskazują, że video do 2022 roku będzie odpowiedzialne za nawet 80% ruchu w internecie. Dlatego formatu video nie sposób dziś pominąć w strategiach digital marketingowych.

Dzięki video możemy nie tylko wyróżnić się w zalewie treści w mediach społecznościowych, ale także skutecznie zachęcić do kupna naszych produktów i usług. Badania przeprowadzone przez Google i National Association of Realtors pokazały, że oferty nieruchomości/domów zawierające video generowały 40% więcej zapytań od pozostałych.

Ogromną zaletą video jest to, że format ten jest łatwy do skonsumowania. Video pozwala na przekazanie dużej ilości informacji w czasie krótszym niż ten, który potrzebny jest na przeczytanie artykułu blogowego.

Video jest doskonałym narzędziem pozwalającym przyciągnąć uwagę i zbudować zaufanie wśród odbiorców, którzy wcześniej nie mieli okazji poznać naszej marki. Psychologowie nazywają to zjawisko „parasocial relationship” lub „one-way relationship” – odbiorca może nam zaufać nawet jeśli nie spotkał nas osobiście i wcześniej nie poznał.

Video może być szybszym i łatwiejszym sposobem pozyskania klienta w porównaniu do blogowania, SEO czy Google AdWords, gdzie dopięcie pojedynczej transakcji może zająć miesiące.

Video pozytywnie wpływa też na pozycjonowanie. Google preferuje strony zawierające treści video. Jeśli na naszej stronie firmowej znajduje się film, mamy większe szanse trafić na pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania.

Video w social media – YouTube, Facebook, Instagram, LinkedIn

Niemal wszystkie platformy społecznościowe stawiają dziś na format video. Najwięksi gracze prześcigają się w tworzeniu i wzajemnym kopiowaniu różnych rozwiązań. Oto krótki przegląd możliwości oferowanych przez poszczególne portale.

YouTube

  • niekwestionowanie najpopularniejszy serwis video na świecie, miejsce, w którym ogląda się najwięcej filmów
  • ogromny zasięg oznacza też ogromną konkurencję
  • transmisje na żywo pojawiły się tu znacznie wcześniej niż na Facebooku
  • możliwość oglądania filmów Virtual Reality bezpośrednio z poziomu aplikacji YouTube

Facebook

  • bezdyskusyjnie największy serwis społecznościowy – 1/3 mieszkańców naszej planety jest na Facebooku
  • duża liczba użytkowników to jednocześnie zaleta (szansa na uzyskanie większego zasięgu), jak i wada (ogromna konkurencja treści)
  • wiele formatów video, włączając video 360, live streamy czy VR
  • publiczność na Facebooku jest bardzo zróżnicowana pod względem wieku, upodobań itp., dlatego warto wykorzystać system reklamowy Facebooka by nasz film trafił do docelowych odbiorców

Instagram

  • chociaż nie jest najpopularniejszy, dla wielu osób to serwis społecznościowy numer 1
  • możliwość publikacji poza standardowymi postami video, tzw. stories, czyli filmów dostępnych przez 24 godziny
  • Instagram jest bardzo obrazkowy, o czym warto pamiętać przygotowując filmy na tę platformę – tekst powinien być ograniczony do minimum
  • warto zatroszczyć się o warstwę wizualną – ludzie poszukują na Instagramie ładnych obrazków i miłych wrażeń

LinkedIn

  • LinkedIn to najpopularniejsza platforma, gdy chodzi o dystrybucję treści biznesowych, drugi najważniejszy kanał B2B obok e-maila
  • streaming live jest póki co dostępny tylko dla wyselekcjonowanych użytkowników

Jak zrobić video, które sprzedaje?

Trudno o uniwersalny przepis na stworzenie video, które skutecznie sprzeda nasz produkt czy usługę. Jak w każdym przekazie marketingowym, kluczowe znaczenie ma zrozumienie potrzeb grupy docelowej i odpowiednie dopasowanie do niej treści. Warto pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą content powinien pełnić jedną z trzech funkcji – edukować, „oświecać” lub dostarczać rozrywki. Ważna jest też autentyczność – unikanie sztuczności czy nazbyt oficjalnego tonu.

Walka o uwagę widza rozgrywa się w ciągu kilku pierwszych sekund, dlatego przygotowując film do mediów społecznościowych, warto popracować nad jego otwarciem. Attention grabber to początkowy fragment filmu, który powinien przykuć uwagę użytkownika na tyle, aby powstrzymać go przed dalszym scrollowaniem ekranu.  To „haczyk”, którego zadaniem jest zatrzymanie uwagi widza.

Na początku nie warto tracić czasu na powitanie lub wyjaśnianie o czym będzie film. Sposobem na zatrzymanie uwagi widza może być np. zadanie zaskakującego pytania.  Producent materacy, Purple Mattress rozpoczyna swój film od pozornie kuriozalnego pytania: Jak w najprostszy sposób przekonać się czy Twój materac jest do niczego?

Możemy też odwołać się do zasady Alfreda Hitchcocka, zgodnie z którą film powinien rozpoczynać się od trzęsienia ziemi. Oto jak przeglądarka Google Chrome próbuje przekonać nas do tego, że jej zaletą jest szybkość:

Błyskawice, wybuchy i szybki montaż poprzedzają serię zabawnych testów, w których główną rolę odgrywają rekwizyty takie jak ziemniak, fale dźwiękowe czy światło.

Attention grabber pozwala nie tylko zatrzymać uwagę użytkownika, ale również może pomóc w efektywnym prowadzeniu działań reklamowych i  docieraniu do kolejnych odbiorców z wykorzystaniem systemów reklamowych portali społecznościowych. I tak, na FB możemy ponownie wyświetlić  film użytkownikom, którzy zobaczyli jego pierwszych 3 czy 10 sekund (remarketing).  Zatem im więcej użytkowników uda nam się zatrzymać na początku filmu, tym  większą będziemy mieć grupę do działań remarketingowych i większe możliwości dotarcia dzięki emisjom wspieranym reklamą.

Firma Owen Media opracowała formułę na tworzenie angażującego i sprzedającego video  i opisała ją akronimem G.R.E.A.T:

źródło: Social Media Examiner

 

G – Grab the Viewer’s Attention / Przyciągnij uwagę
Czyli opisany już attention grabber

R – Restate the Problem / Pokaż problem
W kolejnej części filmu uświadamiamy odbiorcy problem oraz informujemy, że jest możliwe jego rozwiązanie.

E- Explain Your Solution / Wyjaśnij jakie masz rozwiązanie
Prezentujemy unikalne rozwiązanie opisanego wcześniej problemu.

A – Actual Proof/Rzeczywisty dowód
Udowodniamy, że nasze rozwiązanie jest skuteczne. Dowodem mogą być np. testymoniale od zadowolonych klientów.

T – Tell Viewers What To Do / Wezwanie do działania
Co widzowie powinni zrobić po obejrzeniu Twojego video – „Zadzwoń teraz”, „Wejdź na naszą stronę”.

Rola video w marketingu B2B

93% marketerów B2B ankietowanych przez Censuswide i LinkedIn  zgodziło się ze stwierdzeniem, że format video daje im nowe możliwości w zakresie opowiadania historii i działań kreatywnych. 62% wykorzystuje video do budowania świadomości marki, a 78% do pozyskiwania wartościowych leadów B2B.

Jeśli chcemy użyć video jako narzędzia pozyskiwania leadów B2B, warto pamiętać o poszczególnych etapach lejka sprzedażowego i w każdej jego części przygotowywać inny rodzaj filmów.

I tak, etap edukowania (awareness) to przede wszystkim storytelling i treści eksperckie. W środku lejka powinny dominować treści wyjaśniające działanie produktu czy usługi oraz testymoniale od klientów. Na dole lejka jest  zaś miejsce na filmy instruktażowe czy też video zawierające odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące produktu.

Video w social media. Jak tworzyć video, które sprzedaje?

Nasze video nie musi notować milionowych wyświetleń, aby przyniosło efekty sprzedażowe.  Od ilości wyświetleń, istotniejsze jest to czy udało się nam osiągnąć założone cele KPI, czy jesteśmy w stanie zmierzyć wskaźnik ROI naszego filmu.

Skuteczny marketing z wykorzystaniem video to nie tylko stworzenie dobrego filmu, ale też wykorzystanie systemów reklamowych mediów społecznościowych, tak, aby dotrzeć do docelowej grupy odbiorców i wygenerować konwersję w postaci zapytań od klientów czy zamówień.

Jeśli chcesz przygotować skuteczne video, które dotrze do Twoich docelowych odbiorców i zapewni satysfakcjonujący zwrot z inwestycji, zapraszam do kontaktu.

Zdjęcie: Austin Distel / Unsplash