Dzięki analizie mediów społecznościowych możemy sprawdzić czy nasze działania wypełniają wyznaczone cele, a także porównać się z konkurencją.

Analizując social media powinniśmy koncentrować się na tych wskaźnikach, które są najistotniejsze z punktu widzenia przyjętych celów i strategii. Możemy zatem badać:

  • liczbę odbiorców naszych wpisów,
  • zaangażowanie – liczbę polubień, udostępnień, komentarzy,
  • profil społeczno-demograficzny odbiorców,
  • przekierowania na stronę www – ruch wygenerowany z mediów społecznościowych na docelową witrynę,
  • leady sprzedażowe – liczbę transakcji sfinalizowanych na docelowej witrynie wskutek kampanii reklamowej w social media,
  • content – jakie treści najbardziej angażują naszych odbiorców,
  • obsługę klienta – czy i jak szybko reagujemy na zapytania klientów?

Przed analityką social media stoi jeszcze wiele wyzwań, dotyczących przede wszystkim doboru wskaźników, które w wartościowy i miarodajny sposób pokażą na ile nasze działania przekładają się na wypełnianie założonych w strategii celów. Jednak jednym ze skutków profesjonalizacji social media marketingu jest jednak rozwój narzędzi do analityki.
Na rynku jest coraz więcej platform oferujących dostęp do usług analitycznych w systemie abonamentowym, takich jak choćby Sotrender czy NapoleonCat. Obok nich możemy jednak znaleźć narzędzia, które w całości są bezpłatne lub też oferują darmowe korzystanie z niektórych funkcjonalności. Omówimy je pokrótce poniżej.

Na początek narzędzia, które pozwalają w jednym miejscu analizować różne platformy social mediowe.

1. Buffer

Jedną z głównych funkcjonalności Buffer jest bardzo dokładny system do planowania publikacji postów, umożliwiający dopasowanie publikacji do tych pór dnia, gdzie zaangażowanie odbiorców może być potencjalnie największe. W darmowej wersji możemy analizować profile prywatne i firmowe, ale tylko po jednym koncie na Facebooku, Twitterze i LinkedIn. Najtańszy płatny pakiet kosztuje 10 dolarów.

Buffer

 

2. HootSuite

Podobnie jak Buffer, może być wykorzystany do planowania publikacji postów. Przydaje się też do wykorzystywania treści po interesujących nas słowach kluczowych czy hashtagach. Ma jednak również funkcjonalności analityczne, które jednak – w większości – dostępne są w wersji PRO.

 

3. Google Analytics

Google Analytics służy przede wszystkim do analizy ruchu na stronie internetowej, ale niektóre funkcjonalności można wykorzystać również do badania efektów marketingu w social media. Możemy np. sprawdzić liczbę wejść na stronę z poszczególnych platform społecznościowych. Jeśli zdecydujemy się wykorzystać również bardziej zaawansowane funkcje GA związane z definiowaniem celów, możemy zbadać wpływ mediów społecznościowych na realizację targetów dotyczących np. wielkości sprzedaży w sklepie internetowym.

 

4. BuzzSumo

Narzędzie, które służy do identyfikowania najpopularniejszych treści dystrybuowanych w mediach społecznościowych. Wystarczy wpisać słowo kluczowe lub frazę i ustalić datę. W wynikach zobaczymy wpisy w poszczególnych serwisach (Facebook, LinkedIn, Twitter, Pinterest, Google+) uszeregowane według liczby udostępnień. Dodatkowe, płatne funkcje pozwalają nam sprawdzić kto udostępniał daną treść dzięki czemu możemy m.in. zidentyfikować wpływowe osoby (influencerów) w danej branży.

 

5. Klout

Klout sprawdza na ile jesteśmy wpływowi w mediach społecznościowych. Algorytm wylicza nasz unikalny osobisty Klout Score w skali od 1 do 100, gdzie 100 jest najwyższym możliwym wynikiem. Dystans do algorytmu stosowanego przez Klout jest jak najbardziej wskazany, choć jeśli naszym celem jest wykorzystanie mediów społecznościowych do budowania marki osobistej warto korzystać z tego narzędzia, by monitorować postępy.

 

6. Sum All

SumAll umożliwia połączenie z profilem na Twitterze, Facebooku, Google+ i LinkedIn i automatyczne publikowanie postów z dostępem do statystyk dotyczących np. polubień naszych postów i liczby pozyskanych dzięki nim followersów. Przez długi czas funkcja była dostępna bezpłatnie, ale od 1 marca 2016 przeznaczona jest wyłącznie dla posiadaczy kont premium.

 

7. Cyfe

Najważniejszą funkcjonalnością jest możliwość stworzenia spersonalizowanego panelu, który pozwala zebrać w jednym miejscu dane statystyczne z różnych źródeł. Do panelu możemy dodać nie tylko widgety z raportami dotyczącymi mediów społecznościowych, ale również m.in. CMS WordPressa, Google AdWords, AdSense czy Bing Ads oraz innych narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics czy Alexa.

Cyfe
W drugiej części omówimy narzędzia, które dedykowane są konkretnym serwisom społecznościowym.

Analiza Facebooka

8. Quintly

W darmowej wersji pozwala na analizę 3 profili firmowych na Facebooku, pokazując wyniki z ostatnich 30 dni. Niewątpliwą zaletą jest możliwość porównania na jednym wykresie wyników różnych profili.

9. Wolfram Alpha

Narzędzie pozwala przeanalizować nasz profil na Facebooku – historię wpisów, w jakich godzinach najczęściej publikowaliśmy, które wpisy najbardziej angażowały naszych znajomych oraz kto najczęściej komentował nasze wpisy. Można nawet sprawdzić szczegóły takie jak średnia długość postu oraz jakich słów najczęściej używaliśmy. Analiza dotyczy jedynie naszego profilu prywatnego.

Wolphram Alpha - narzędzia do analizy social media

Analiza Twittera

10. Followerwonk

Najciekawszą funkcją platformy jest możliwość przeprowadzenia segmentacji naszych followersów, a także osób, które followujemy. Możemy m.in. sprawdzić od jak dawna nasi followersi mają konta na Twitterze. Narzędzie mierzy też wskaźnik tzw. Social Authority naszych followersów (również osób, które my followujemy), dzięki czemu możemy się przekonać czy wśród śledzących nasz profil są wpływowe osoby – influencerzy. Możemy analizować nie tylko nasz, ale każdy inny profil, wpisując jedynie nazwę użytkownika.

Followerwonk

11. MyTopTweet

Szybkie i banalnie proste narzędzie do analizy Twittera. Pozwala wyświetlić 10 najpopularniejszych tweetów dowolnego użytkownika, uszeregowanych na podstawie liczby retweetów. Pomaga poznać jakie treści cieszą się największą popularnością w danej branży.

12. TweetReach

Wnikliwie analizuje wystąpienia danej frazy bądź hashtagu na Twitterze. Dzięki temu możemy poznać najbardziej wpływowych autorów tweetujących na dany temat (ranking według liczby retweetów) i zasięg wpisów. TweetReach  na bieżąco wyświetla na osi czasu wszystkie wpisy z interesującym nas słowem kluczowym.

Tweetreach

13. Keyhole

Godne polecenia narzędzie do monitorowania hashtagów na Twitterze i Instagramie. Pozwala sprawdzić popularność danego hashtagu oraz m.in. zidentyfikować najbardziej wpływowych autorów używających danego hashtaga. Dodatkową funkcją jest możliwość zapisania wyników naszej analizy gdybyśmy chcieli wrócić do niej w przyszłości.

Analiza Instagrama

14. Iconsquare

Iconsquare pozwala m.in. zidentyfikować naszych najbardziej zaangażowanych followersów oraz przygotować ranking naszych wpisów pod względem popularności. Od pewnego czasu dostęp do pełnych zasobów jest dostępny tylko w planie płatnym, który oferuje również dodatkowe funkcjonalności, takie jak analiza hashtagów.

 

15. Crowdfire

Kolejne narzędzie do analizy Instagrama, przydatne do selekcji naszych followersów (np. gdy naszym problemem jest to, że śledzimy zbyt wiele osób). Możemy sprawdzić kto z osób które śledzimy, odwzajemnia się followaniem naszego profilu.

Analiza Pinteresta

16. Tallwind

Umożliwia nie tylko analizę efektów działań (liczba followersów, zaangażowanie) na Pintereście, ale również planowanie i publikowanie pinów.

Tallwind

Na koniec zaznaczmy, że – niezależnie od wymienionych tu platform analitycznych – większość serwisów społecznościowych ma własne „wbudowane” narzędzia do analizy. Znajdziemy je na Facebooku i LinkedIn, a także na Pintereście, Twitterze, Google Plus, a wkrótce również na Instagramie. To właśnie od nich warto rozpocząć swoją przygodę z analizą social media, a później zależnie od potrzeb, poznawać kolejne narzędzia. Życzę efektywnej analizy 🙂