Ile wpisów tygodniowo na tablicy będziecie zamieszczać? Takie pytanie w rozmowach potencjalnego klienta z agencją pada niemal równie często jak to „ile fanów dla nas pozyskacie?” Czy pytanie o liczbę wpisów jest zasadne?
Ponad 40% użytkowników serwisów społecznościowych przepytanych przez ROI Research stwierdziło, że marki powinny komunikować się z fanami tylko raz lub dwa razy w miesiącu, a 26 % odpowiedziało, że zamieszczanie wpisów raz w tygodniu jest w zupełności wystarczające. Problem z tymi wynikami jest taki, że we wspomnianym badaniu zamieszczanie wpisów zostało potraktowane jako element klasycznej strategii push, a nie jak część dwustronnej komunikacji, która winna być podstawą działań w serwisach społecznościowych.
Istotą komunikacji w social media jest wsłuchiwanie się w to co mówi nasza publiczność i reagowanie na jej potrzeby. W praktyce wygląda to jednak często zupełnie inaczej – komunikacja ogranicza się do „nadawania” za pośrednictwem serwisów społecznościowych promocyjnych komunikatów, wrzucaniu na Facebooka czy Twittera różnych zdań oznajmujących z nadzieją, że w końcu któreś z nich „zaskoczy” i wywoła u użytkowników reakcję.
Jak często powinniśmy komunikować się z użytkownikami mediów społeczościowych? To zależy od tego na jaki temat prowadzimy dialog i czy mamy coś istotnego do powiedzenia. Jeśli zamierzacie po prostu „ogólnie” mówić o swojej marce, a treść wpisów ograniczać do komunikatów w rodzaju „w tym miesiącu mamy 10 % zniżki na nasze produkty” to powinniście odzywać się naprawdę tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione.
W social media bardziej chodzi o słuchanie i prowadzenie dialogu niż o zamieszczanie komunikatów. Zbyt wiele marek wciąż traktuje social media jako zamiennik dla ulotki reklamowej czy jak ambonę, z której wyczytuje się ogłoszenia parafialne. A przecież nie o to chodzi – istotą działań w mediach społecznościowych powinien być dialog.